Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pauza in timpul orelor de munca ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pauza in timpul orelor de munca ?

-in afara de pauza de masa care este deja scoasa din programul normal de munca de 8 h ,un muncitor are dreptul la pauze scurte de ex 2,3,5,min la un interval de timp in care a executat o munca cu caracter de concentrare (sudura)in care i-si oboseste ochi mina si bineteles concentrarea asupra ceea ce executa si la ce interval de timp ar putea sa o ia .si daca este legal acest lucru.nu vb de cei care fumeaza si deja i-au o scurta pauza ,pentru ei este ceva firesc .
cu stima Catalin
Potrivit art.134 alin.1 C.mun., in cazurile în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de 6 ore, salariaţii au dreptul la pauză de masă şi la alte pauze, în condiţiile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Asadar, verificati in contractul colectiv de muncă aplicabil sau in regulamentul intern ce dispozitii sunt cu privire la pauze.