Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Discriminare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Discriminare

Ieste legal ca sotia mea fumeaza si lucra 8 ore pe zi si nu lasa la fumat numa cand are pauza de masa
Pauzele pt fumat nu sunt prevazute in codul muncii, asa ca ori se lasa de fumat , ori asteapta pana la pauza de masa.
Ar trebui sa verifice in regulamentul ntern sau in c.c.m. aplicabil ce se mentioneaza despre astfel de pauze.

Art. 134 C.mun.
(1) În cazurile în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de 6 ore, salariaţii au dreptul la pauză de masă şi la alte pauze, în condiţiile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
....