Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reintegrare salariat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Reintegrare salariat

Daca un salariat castiga pe fond reintegrarea si plata salariilor in urma desfacerii nelegale a cim, acesta poate fi reintegrat si i se platesc salariile imediat, fara o hotarare definitiva? Este hotararea primei instante executorie? Daca da, iar salariatul pierde in apel, ce se intampla, va fi iar concediat si i se va solicita returnarea drepturilor salariale in baza ultimei hotarari a instantei?
Buna ziua,
Da, hotararea primei instante poate fi pusa in executare, cu consecinta primiri drepturilor salariale retroactiv castigate si totodata cu consecinta reintegrarii in munca.
In situatia in care, sentinta instantei fondului va fi schimbata in tot in calea de atac a apelului, va trebui sa restituti sumele de bani incasate fara o contraprestatie efectiva, iar contractul individual de munca va inceta cu efect retroactiv.