Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum se incadreaza un salariat pe un post desfiintat?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum se incadreaza un salariat pe un post desfiintat?

Un salariat a castigat in instanta iar aceasta a dispus reincadrarea salariatului pe postul avut anterior si plata drepturilor salariale pana la reincadrarea efectiva.
exista o problema : postul avut de salariat nu mai exista , a fost desfiintat iar el nu accepta un post echivalent. noi am avea o solutie dar este anevoioasa si baguboasa in acelasi timp, si anume sa suplimentam in organigrama un post dar problema este ca la noi organigrama se aproba prin hotarare de consiliu(procedura care este de durata in timp, ar mai trece cca 1 luna jumate, chiar doua)
cum anume sa procedam in aceasta situatie?
Multumesc
avind in vedere efectul retroactiv al sentitei judecatoresti, salariata va fi concediata colectiv ca si cum ar fi ocupat postul desfiintat prin concedierea colectiva. pe cale de consecinta, se vor modifica inregistrarile din cartea de munca / revisal si i se vor plati toate drepturile banesti aferente concedierii colective. am citit decizii ale curtilor de apel, publicate, in acest sens.
Nu are cum sa fie concedierea colectiva ca efect retroactiv al hotararii judecatoresti ... In practica , s-a decis ca daca nu este posibilă reintegrarea în funcţia deţinută anterior în cazul în care, ca urmare a reorganizării, postul a fost desfiinţat, singurul efect al reintegrării va fi însă dreptul la despagubiri.