Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reintegrare in munca - sentinta judecatoreasca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reintegrare in munca - sentinta judecatoreasca

Prin sentinta judecatoreasca nr......../ 2011 institutia este obligata la reintegrarea functionarului - personal contractual pe functia avuta anterior concedierii pentru motive care nu tin de persoana salariatului. Cum se poate pune in aplicare o asemenea sentinta daca postul a fost desfiintat, locul de munca - structura functionala nu mai exista in organigrama , iar in statul de functii nu exista o functie similara celei detinute de salariat anterior concedierii??
Daca nu este posibilă reintegrarea în funcţia deţinută anterior în cazul în care, ca urmare a reorganizării, postul fiind desfiinţat, atunci singurul efect al reintegrării va fi însă dreptul la despagubiri egale cu salariile indexate, majorate si reactualizate si cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat salariatul.
multumesc pentru raspuns.
Corinutza24, utilizator
Executarea silita va ramane fara obiect , daca postul pe care a fost angajat a fost desfiintat si nu mai exista posibilitatea reinfintarii acestuia sau alternativa de a fi reintegrat pe un post similar ... ii puteti raspunde ca nu mai exista posibilitatea reintegrarii intrucat postul a fost desfiintat si scos din organigrama societatii si ca nu sunt sanse de a fi reinfiintat.