Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reincadrare salariat concediat - concediere colectiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reincadrare salariat concediat - concediere colectiva

Daca un salariat a fost concediat prin concediere colectiva, iar in urma hotararii judecatoresti executorie de drept si ramasa definitiva in urma respingerii apelului, societatea este obligata sa-l reincadreze pe postul detinut anterior cu plata drepturilor care i s-ar fi cuvenit pentru acesta perioada, dar postul a fost desfiintat la data concedierii in urma programului de regorganizare al societatii, pe ce post il poate reincadra?. Postul sau a fost desfiintat prin programul de reorganizare aprobat si depus la ITM.
Reintegrarea se face pe postul detinut anterior concedierii. In situatia in care nu se mai poate reinfiinta , consider ca se poate reintegra pe un psot echivalent aceluia.