Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... proceduri cedo
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

proceduri cedo

Buna seara,
Am si eu o intrebare la care va rog sa ma ajutati:
- Care este rolul judecatorului unic? Conform art. 27 pct.1 din conventie se maetioneaza ca "judecatorul unuic poate declara inadmisibila sau poate radia de pe rol o cerere introdusa in virtutea art.34 atunci cand o astfel de decizie poate fi adoptata fara o examinare suplimentara".
Dar conf. art. 52^1, pct.1 din regulamentul curtii " Orice cerere introdusa in temeiul art.34 al Conventiei este atribuit de Presedintele Curtii unei Sectiuni", iar art.54 pct.1 din Regulamentul curtii mentioneaza:"camera poate sa declare imediat o cerere inadmisibila sau s-o radieze de pe rolul curtii". In consecinta din regulamentul curtii nu am descoperit nici-un articol care sa se refere la judecatorul unic, decizia de a declara o cerere admisibila sau inadmisibila revine unei sectiuni, camere.
In consecinta care este rolul judecatorului uni si unde il pot gasi?
Cu respect,
buna dimineata,
Chiar nu ma poate ajuta nimeni ?
Cu multumiri,