Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Rugaminte lamurire procedura vanzare teren concesionat
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Rugaminte lamurire procedura vanzare teren concesionat

Va rog sa ma ajuati in solutionarea unei probleme. Sunt consilier local la o primarie si trebuie sa luam o decizie asupra unui teren concesionat. As vrea sa ma ajutati ..
Primaria acum cativa ani a concesionat pe o perioada de 49 ani unei persoane fizice un teren cu o pozitie foarte buna. Acea persoana fizica doreste acum sa cumpere terenul,avand in vedere ca a platit intreaga concesiune la zi. Din cate am citit si cate ni s-a spus de la primarie acesta are dreptul de premtiune ,insa eu stiu ca acesta se acorda dao daca terenul ar fi fost inchiriart.
Exista un document eliberat de catre un expert pentru ca vanzarea sa se efectueze la pretul de 9euro ceea ce spun eu este un pret mic avand in vedere ca sunt locuri mult mai departe de DN care se vand la 15 euro mp.
Stiu ca suntem "obligati"sa ii vindem omului terenul fiind o persoana de buna credinta cu platile la zi insa stiu si ca acea persoana va vinde imediat terenul .
Am propus sa se vanda prin licitatie,ceea ce mi-au spus ca nu ar fi corect #-o
Spuneti-mi va rog cum este cel mai corect si ce ar trebui sa fac.
Multumesc
Buna ziua,

Trebuie analizat contractul de concesiune incheiat cu respectiva persoana.
Are dreptul de a solicita sa i se vanda terenul?
Aveti obligatia ca la solicitare sa procedati la vanzare in favoarea acestuia, fiind preemptor?

Ce fel de document este acela eliberat de catre expert in care se mentioneaza ca vanzarea ar trebui sa fie facuta la un pret de 9 euro?