Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna

Buna ziua ,am lucrat la o unitate comerciala dinn data de03-03-2016 pina inn data de 17-10-2016 data la care am inaintat demisia la zi.As vrea sa stiu daca am dreptul la concediu de odihna ,pt.aceasta perioada,? cite zile as fi avut dreptul si cit ar trebui sa primesc pentru aceste zile .Mentionez ca in toate aceste luni salariul de baza a fost de 2000 -In mina luam 1450. Va multumesc

Cate zile de CO aveati mentionate in contractul de munca ?
tomaioanviorel, utilizator
In acest caz, pentru perioada lucrata aveti dreptul la 20 : 12 x 7,5 luni lucrate = 13 zile lucratoare de CO.

Aceste zile ar trebui sa va fie compensate in bani de catre angajator.
Buna ziua,

Dvs. ati lucrat efectiv la fostul angajator 7 luni jumatate.
Pe an aveti dreptul la 20 zile de CO, astfel pentru 7 luni jumatate aveti dreptul la 12 zile si jumatate (13 zile) zile CO.
AVOCAT GEORGIANA URIAN, Avocat
tomaioanviorel a scris:

.... cit ar trebui sa primesc pentru aceste zile .Mentionez ca in toate aceste luni salariul de baza a fost de 2000 -In mina luam 1450. Va multumesc

Art. 150 C.mun.
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
....

Astfel ;
- luna incetarii c.i.m. : octombrie 2016
- Perioada de calcul : iulie- septembrie 2016,
- zile lucratoare cumulate pe cele 3 luni : 65 zile
- total venituri brute pe cele 3 luni : 6000 lei

Prin urma va trebui sa primiti :
6000 : 65 x 13 = 1200 lei brut