avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna

Buna ziua ,am lucrat la o unitate comerciala dinn data de03-03-2016 pina inn data de 17-10-2016 data la care am inaintat demisia la zi.As vrea sa stiu daca am dreptul la concediu de odihna ,pt.aceasta perioada,? cite zile as fi avut dreptul si cit ar trebui sa primesc pentru aceste zile .Mentionez ca in toate aceste luni salariul de baza a fost de 2000 -In mina luam 1450. Va multumesc

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:52, 2 Noiembrie 2016
Cate zile de CO aveati mentionate in contractul de munca ?
20
Ultima modificare: Miercuri, 2 Noiembrie 2016
tomaioanviorel, utilizator
In acest caz, pentru perioada lucrata aveti dreptul la 20 : 12 x 7,5 luni lucrate = 13 zile lucratoare de CO.

Aceste zile ar trebui sa va fie compensate in bani de catre angajator.
Buna ziua,

Dvs. ati lucrat efectiv la fostul angajator 7 luni jumatate.
Pe an aveti dreptul la 20 zile de CO, astfel pentru 7 luni jumatate aveti dreptul la 12 zile si jumatate (13 zile) zile CO.
Ultima modificare: Miercuri, 2 Noiembrie 2016
AVOCAT GEORGIANA URIAN, Avocat
tomaioanviorel a scris:

.... cit ar trebui sa primesc pentru aceste zile .Mentionez ca in toate aceste luni salariul de baza a fost de 2000 -In mina luam 1450. Va multumesc




Art. 150 C.mun.
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
....

Astfel ;
- luna incetarii c.i.m. : octombrie 2016
- Perioada de calcul : iulie- septembrie 2016,
- zile lucratoare cumulate pe cele 3 luni : 65 zile
- total venituri brute pe cele 3 luni : 6000 lei

Prin urma va trebui sa primiti :
6000 : 65 x 13 = 1200 lei brut

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calculare indemnizatie concediu odihna vladorange11 vladorange11 Buna ziua . Am fost angajata pe o perioada de 8 luni de zile mai exact de la data de 26-08-2016 pana la data de 24-04-2017 . Mentionez ca nu am beneficiat de ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu de odihna neefectuat rusualexandra rusualexandra Buna ziua, Am rugamintea de a da un exemplu de calcul concediu neefectuat, pentru un salariat care pleaca si nu si-a efectuat concediu de odihna. Multumesc ... (vezi toată discuția)
Co neefectuat anda_bebeko anda_bebeko buna ziua, de la data de 13 mai 2011 sunt angajata la angajatorul X cu norma intreaga, cu salariul brut 880 lei, iar din 17 iulie 2012 contractul s-a ... (vezi toată discuția)