Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calculare indemnizatie Concediu Odihna
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calculare indemnizatie Concediu Odihna

Buna ziua . Am fost angajata pe o perioada de 8 luni de zile mai exact de la data de 26-08-2016 pana la data de 24-04-2017 .
Mentionez ca nu am beneficiat de nici o zi de concediu pana la data terminarii perioadei contractuale .

In primul contract semnat am avut 1360 ron BRUT .
Primeam in mana 1200 lei plus tikete de masa .

Cand s-a marit minimul pe economie la 1450 am semnat din nou dar banii in mana au ramas aceeasi .

As vrea sa stiu cum se calculeaza indemnizatia pe concediu de odihna mai exact din salariul brut sau net .

Mentionez ca administratorul mi-a calculat la 46 ron pe ziua de concediu . Este corect ?

Cate zile de concediu ar trebui sa am pana in prezent daca eu am lucrat din data de 26-08-2016 pana in 24-04-2017 ?

Va multumesc !!!
1.O parte din salariu ti s-a platit la negru.
2.Numar zile Co cuvenit pentru 8 luni lucrate : 8 /12 * nr zile din contractual de munca.
ex : 8/12*20 = 13 zile

Pp ca ai luat Co in aprilie si nu ai sporuri permanente la salariu iar calculul s-a facut in martie.
Se fac doua calcule :
a) (1450+1450+1450) / (20+20+23) = 69 lei brut /zi S-au avut in vedere salariile brute si numarul zilelor lucratoare pt lunile ian, feb si martie
b) 1450 / 23 * 13 = 63 lei brut pe zi (23 este nr zile lucratoare in martie )
Se acorda suma mai mare.
aveno, utilizator