avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1380 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore suplimentare platite
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore suplimentare platite

Buna ziua,

De curand am primit o oferta salariala in cadrul interviului final, de la noul angajator, printre care, pe langa salariu, prime, bonuri de masa, mi-a fost specificat si faptul ca, in cazul in care se fac ore suplimentare, acestea vor fi platite dublu.
Urmeaza, zilele acestea, sa semnez si contractul.
Intrebarea mea ar fi: in cadrul CIM, trebuie specificat acest aspect? -plata orelor suplimentare ma refer.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:37, 2 Noiembrie 2016
Buna ziua,

Conform art. 123 din Codul Muncii:
(1) În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul prevăzut de art. 122 alin. (1) în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.
[b](2) Sporul pentru munca suplimentară, acordat în condiţiile prevăzute la alin. (1) , se stabileşte prin negociere, în cadrul contractului colectiv de muncă sau, după caz, al contractului individual de muncă, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază.

Este indicat sa fie mentionat in CIM procentul reprezentand sporul pentru munca suplimentara.

Este posibil ca procentul antementionat sa fie prevazut in CCM. (daca exista CCM)
Sporul pentru munca suplimentara poate fi mentionat in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ccm,sporuri iacov iacov La angajatorul unde sunt acum s-a facut CCM de curand,s-au ''ales intre ei'' 3 reprezentanti ai angajatilor, care au facut un contract din care lipsesc ... (vezi toată discuția)
Ore suplimentare cristyna_i cristyna_i Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti cu urmatoarea problema: Eu platesc orele suplimentare in felul urmator: luni-vineri- 100% sambata-duminica :200% Este ... (vezi toată discuția)
Ore suplimentare negut_dorina negut_dorina As dori sa stiu cu cat se platesc orele suplimentare in zilele lucratoare in procent?dar orele lucrate sambata si duminica (vezi toată discuția)