Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CARE ESTE CEA MAI IEFTINA METODA DE TRANSFER A ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CARE ESTE CEA MAI IEFTINA METODA DE TRANSFER A PROPRIETAII UNUI IMOBIL??????

Care este cea mai ieftina metoda de transfer a proprietatii unui imobil?

Multumesc
apaidiu a scris:

Scenariu:
Incheiati promisiune de vanzare cumparare cu act sub semnatura privata si termen de incheiere a actului autentic in 30 de zile.
Peste 30 de zile notificam .. nu primim raspuns .. mergem la instanta ... solicitam obligarea iar paratul este de acord.
Se restituie taxele integral.
Cat ne costa ? Mai nimic.

Tariful stabilit de cadastru pentru intabulare si impozitul pe venitul realizat din instrainarea imobilului trebuie achitate oricum.

In final, cea mai ieftina metoda nu este intotdeauna cea mai lejera, daca avem in vedere termenele acordate de instanta, posibilitatea decesului unuia dintre promitentii vanzatori, eventualele modificari (in sensul cresterii valorice) ale taxelor intre momentul incheierii antecontractului si momentul introducerii actiunii...

Se spune ca daca nu risti nu castigi.
In acest caz se poate spune ca daca nu risca plateste mai mult.
Trebuie sa isi calculeze bine riscul intrucat in varianta cu instanta ii va trebui si avocat.

avocat Claudiu Lascoschi