Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita (poprire salariu) contestata, ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita (poprire salariu) contestata, obligatiile tertului poprit

Buna ziua

Am primit pe numele unuia dintre salariatii nostrii o poprire. Salariatul ne instiinteaza ca debitul fata de creditorul sau ar trebui sa fie prescris, fiind vorba despre un credit pentru care el a achitat ultima rata in anul 2009. Salariatul poate astfel sa faca contestatie la poprirea primita (precizez ca poprirea a fost primita doar de noi angajator, salariatul declara ca nu a primit nici un document la adresa sa de domiciliu)?
Daca acesta face contestatie la executare, noi, in calitate de anagajator/tert poprit, ii suspendam poprirea pana la solutionarea contestatiei.

Ne poate da cineva, va rog, un model de contestatie?
Cu multumiri,
Salut. Este clar ca trebuie sa pui in practica poprirea, dar cred ca exista o solutie de mijloc cu care sa protejezi si salariatul, colegul tau.

In codul de procedura civila avem:
Art. 729: Limitele urmăririi veniturilor băneşti
(1)Salariile şi alte venituri periodice, pensiile acordate în cadrul asigurărilor sociale, precum şi alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia pot fi urmărite:
a)până la jumătate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligaţie de întreţinere sau alocaţie pentru copii;
b)până la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.

In opinia mea o solutie ar fi sa-i opresti o suma mica, dar de bun simt, pana la clarificarea situatiei. Acolo scrie clar "pana la", asta inseaman 1 leu pana la o treime. Nu ii sugerez sa opresti la misto 1 leu, propun sa gandesti cu echilibru, astfel incat sa gasesti o solutie de bun simt pentru toata lumea.
E doar o solutie, o parere.
O zi buna tuturor.