avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Mai are rost sa fac apel?
Discuție deschisă în Executare silită

Mai are rost sa fac apel?

Este vorba despre un credit din 2006 cu scadenta in 2009,ultima rata platita in 2011.

Tip solutie: Respinge cererea
Solutia pe scurt: Admite excepţia tardivitatii, invocată de intimată.
Respinge contestaţia la executare ca tardiv formulată. Prezenta hotărâre poate fi atacată numai cu apel în termen de 10 zile de la comunicare.
Precizez ca m-am incadrat in termenul de 15 zile, cand am depus contestatia.
Daca fac apel ,mai am cadtig de cauza?
Cel mai recent răspuns: cosmon2004 , utilizator 07:02, 4 Noiembrie 2016
Depinde cum ati calculat termenul de 15 zile,termenul este pe zile libere,adica nu se iau in calcul ziua in care incepe sa curga termenul si ziua in care se implineste,daca termenul se implineste intr-o zi de sarbatoare legala se prelungeste pana la prima zi lucratoare.
In data de 25.05.2016 executorul a emis instiintarile de executare.Eu am primit-o pe 10.06.2016, data de pe plic! Contestatia am depus-o pe 08.06.2016 (la serviciu ajunsese plicul mai devreme)!
Ultima modificare: Miercuri, 2 Noiembrie 2016
cosmon2004, utilizator
Daca ati depus-o pe 08.06.2016 va incadrati chiar in termenul de 15 zile de la data emiterii instiintarilor de plata ,daca lucruile stau cum ati scris incercati si apelul,oricum termenul de contestatie curge de la comunicare(luare la cunostinta.)
Pot dovedi data, cu stampila postei de pe plic.
Trebuia să atașați și plicul la pagina prin care ați formulat contestația. .
Dacă nici în apel nu depuneți plicul ca probă reala, pierdeți și în apel.
Plicul cu ștampila poștei e singura probă concludentă care vă poate da câștig de cauză.

Alte discuții în legătură

Coruptie sau prostie? LiviuCotfas LiviuCotfas In 25.01.2016 am primit de la fisc copia procesului-verbal fals intocmit de agentul de politie pe 15.06.2015, semnat de 3 ori in locul asa-zisului ... (vezi toată discuția)
Cerere de apel respinsa solov solov buna ziua,va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema.am primit hotararea judecatoreasca in data de 17.07.2017 data postei si am depus apelul in data de ... (vezi toată discuția)
Ce inseamna "cu drept de apel in 30 de zile de la comunicare" ContSters378881 ContSters378881 Buna seara. Va rog sa îmi explicati ce înseamnă \"cu drept de apel in 30 de zile de la comunicare\". Îmi respinge cererea ca nefondata, dar cu drept de ... (vezi toată discuția)