Forum Discuţii juridice Executare silită Mai are rost sa fac apel?
Discuție deschisă în Executare silită

Mai are rost sa fac apel?

Este vorba despre un credit din 2006 cu scadenta in 2009,ultima rata platita in 2011.

Tip solutie: Respinge cererea
Solutia pe scurt: Admite excepţia tardivitatii, invocată de intimată.
Respinge contestaţia la executare ca tardiv formulată. Prezenta hotărâre poate fi atacată numai cu apel în termen de 10 zile de la comunicare.
Precizez ca m-am incadrat in termenul de 15 zile, cand am depus contestatia.
Daca fac apel ,mai am cadtig de cauza?
Depinde cum ati calculat termenul de 15 zile,termenul este pe zile libere,adica nu se iau in calcul ziua in care incepe sa curga termenul si ziua in care se implineste,daca termenul se implineste intr-o zi de sarbatoare legala se prelungeste pana la prima zi lucratoare.
In data de 25.05.2016 executorul a emis instiintarile de executare.Eu am primit-o pe 10.06.2016, data de pe plic! Contestatia am depus-o pe 08.06.2016 (la serviciu ajunsese plicul mai devreme)!
cosmon2004, utilizator
Daca ati depus-o pe 08.06.2016 va incadrati chiar in termenul de 15 zile de la data emiterii instiintarilor de plata ,daca lucruile stau cum ati scris incercati si apelul,oricum termenul de contestatie curge de la comunicare(luare la cunostinta.)
Pot dovedi data, cu stampila postei de pe plic.
Trebuia să atașați și plicul la pagina prin care ați formulat contestația. .
Dacă nici în apel nu depuneți plicul ca probă reala, pierdeți și în apel.
Plicul cu ștampila poștei e singura probă concludentă care vă poate da câștig de cauză.