Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de apel respinsa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de apel respinsa

buna ziua,va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema.am primit hotararea judecatoreasca in data de 17.07.2017 data postei si am depus apelul in data de 27.07.2017 data postei de expediere.Instanta a respins apelul din oficiu ca fiind tardiv,hotarare definitiva. dupa calculele mele 27 .07.2017 este a 10-a zi,deci consider ca apelul a fost depus in termen.intrebarea este ce pot face mai departe ,ce pot invoca pentru a repune procesul pe rol
Ce obiect a avut actiunea?
Actiunea este o contestatie la executare silita,atacata cu apel, Iar cererea de apel a fost respinsa ca tardiv formulata la instanta de apel , tardivitate invocata din oficiu , desi ea a fost depusa in termenul legal de 10 zile .
Si in opinia mea ati formulat apelul in termenul de 10 zile.termenele se calculeaza pe zile libere adica, nu se ia in calcul ziua in care incepe sa curga termenul si ziua in care se implineste termenul.Hotararea este definitiva,putand fi atacata numai cu apel conf.art.718NCPC.
Puteti incerca sa formulati o contestatie in anulare art 503 alin 2 pct 2. dezlegarea dată recursului este rezultatul unei erori materiale.
Probabil la dosar nu era, sau nu a fost observat, plicul de expediere, motiv pt care s-a considerat ca cererea a fost depusa personal la data la care a fost inregistrata, Soluţia respingerii recursului ca tardiv fiind rezultatul unei greşeli materiale
AvTudor_com, utilizator
Multumesc!