Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot face actele pe casa?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot face actele pe casa?

Bună ziua!

Sunt intr-o situatie delicata si as vrea sa ma ajutati.
Este vorba despre casa in care locuiesc eu,vreau sa o trec pe numele meu. Casa este pe numele bunicilor, iara bunicul e decedat. Ei au 4 copii. In ce situatie si care ar fi demersurile si costurile pentru a face actele pe casa?
Daca nu s-a dezbatut succesiunea trebuie sa faceti mai intai dezbaterea succesiunii,presupun ca va referiti la cei 4 copii ai bunicului,mai intai vin la mostenire copii bunicului,rudele mai apropiate in gradul de rudenie inlatura de la mostenire pe cei in grad mai indepartat.Costurile le discutati cu notarul public unde veti dezbate succesiunea.
Multumesc frumos! Aveti idee cam cat ar dura succesiunea , tot procesul ?