Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune obligatorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune obligatorie

Buna ziua.In cazul in care nu doresc sa-mi mostenesc tatal decedat ,sunt obligata sa fac succesiunea?Sunt singura fiica,mama fiind decedata cu multi ani in urma.
nu vreti sa il mosteniti pe tata sau nu vreti sa dezbateti mostenirea ? Dupa mama ati dezbatut ?
parintii dvs erau casatoriti cand a decedat mama ?
art. 1106 NCC - Nimeni nu poate fi obligat să accepte o moștenire ce i se cuvine.
Parintii erau casatoriti cand a decedat mama.Nu doresc sa mostenesc.