avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune obligatorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune obligatorie

Buna ziua.In cazul in care nu doresc sa-mi mostenesc tatal decedat ,sunt obligata sa fac succesiunea?Sunt singura fiica,mama fiind decedata cu multi ani in urma.
Cel mai recent răspuns: alionas6 , utilizator 07:54, 4 Noiembrie 2016
nu vreti sa il mosteniti pe tata sau nu vreti sa dezbateti mostenirea ? Dupa mama ati dezbatut ?
parintii dvs erau casatoriti cand a decedat mama ?
art. 1106 NCC - Nimeni nu poate fi obligat să accepte o moștenire ce i se cuvine.
Parintii erau casatoriti cand a decedat mama.Nu doresc sa mostenesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dovedire calitate de mostenitor pentru dezbatere succesiune SeaPoison SeaPoison Buna ziua, Tatal meu impreuna cu cei 3 frati ai sai la data de 25.12.2016, cand acesta a decedat, erau in faza de strangere documente in vederea deschiderii ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire giovi_mik giovi_mik buna ziua.in legatura cu dezbaterea de mostenire:acum o luna si jumatate mi-a decedat tatal,nu am fct dezbaterea;la doua saptamani dupa decesul tatalui,a ... (vezi toată discuția)
Succesiuni Rorra Rorra Buna seara.Tatal meu care in urma cu aproape un an a murit a mostenit impreuna cu sora lui averea parintilor adica o casa si in jur de 9 hectare de pamint ... (vezi toată discuția)