Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca 8 ore pe zi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca 8 ore pe zi

In cazul unui contract de munca cu norma intreaga de 8 ore pe zi, angajatul lucreaza doar 5 ore pe zi cu salariul corespunzator celor 5 ore, angajatorul nu ii asigura de lucru pentru restul de 3 ore si nu il plateste decat pentru 5 ore . Este corect?
Potrivit art.164 alin.3 C.mun., "angajatorul este obligat să garanteze în plată un salariu brut lunar cel puţin egal cu salariul de bază minim brut pe ţară. Aceste dispoziţii se aplică şi în cazul în care salariatul este prezent la lucru, în cadrul programului, dar nu poate să îşi desfăşoare activitatea din motive neimputabile acestuia, cu excepţia grevei."

Nu este corect cum procedeaza angajatorul dvs.