Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul minim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul minim

cooperatia mestesugareasca plateste salariul in functie de vanzari !
nu este obligata sa asigure salariul minim?
acum cativa ani stiu ca sau transformat in societati comerciale ! nu functioneaza dupa aceleasi legi ca toate societatile comerciale?
Orice angajator este obligat sa asigura salariatilor lui salariul minim brut pe economie. In acest sens se exprima si art.164 alin.3 C.mun., angajatorul este obligat să garanteze în plată un salariu brut lunar cel puţin egal cu salariul de bază minim brut pe ţară.
da am citit articolul 164 dar cum v-am spus (salariul de baza este aproape de medie al meu 1100roni)dar cel primit in cazul meu 200roni fara absente (in functie de vanzari) trebuie sa fie o chichita juridica cu care sa se justifice (ore sa fie salriul de baza??)
Se pare ca este vorba despre o forma de salarizare in acord .... dar si in acest caz, angajatorul este obligat sa acorde salariul minim brut pe economie

Art.164 (3) C.mun. : Angajatorul este obligat să garanteze în plată un salariu brut lunar cel puţin egal cu salariul de bază minim brut pe ţară. Aceste dispoziţii se aplică şi în cazul în care salariatul este prezent la lucru, în cadrul programului, dar nu poate să îşi desfăşoare activitatea din motive neimputabile acestuia, cu excepţia grevei.