Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune obligatorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune obligatorie

Bun găsit! Mă puteți lămuri dacă sunt obligată să deschid succesiunea după decesul tatălui meu ,în cazul în care nu doresc să-l moștenesc?Menționez că sunt singura lui fiică. Nici soțul meu și nici copiii mei nu doresc moștenirea.Mama mea a decedat cu mulți ani în urmă, părinții mei fiind căsătoriți când a decedat mama.Tata deținea un imobil ,unde avea si domiciliul stabil.Eu nu locuiam cu el , nu eram coproprietară. Vă mulțumesc.
Nu sunteti obligata sa deschideti succesiunea dupa tatal dvs,nimeni nu poate fi obligat sa primeasca o succesiune.
si atunci ce se intampla cu bunurile din masa succesorala?
Codul civil - Renunţarea la moştenire

Articolul 1.120 - Forma renunţării
(1) Renunţarea la moştenire nu se presupune, cu excepţia cazurilor prevăzute la art. 1.112 şi art. 1.113 alin. (2).
(2) Declaraţia de renunţare se face în formă autentică la orice notar public sau, după caz, la misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale României, în condiţiile şi limitele prevăzute de lege.
(3) Pentru informarea terţilor, declaraţia de renunţare se va înscrie, pe cheltuiala renunţătorului, în registrul naţional notarial, ţinut în format electronic, potrivit legii.

Articolul 1.121
Efectele renunţării
(1) Succesibilul care renunţă este considerat că nu a fost niciodată moştenitor.

P.s. cu privire la intrebarea pusa de @vasilesaioc,
Codul civil - Moştenirea vacantă - Articolul 1.135 - Noţiune

(1) Dacă nu sunt moştenitori legali sau testamentari, moştenirea este vacantă.

Articolul 1.138 - Dreptul de a culege moştenirea vacantă
Moştenirile vacante revin comunei, oraşului sau, după caz, municipiului în a cărui rază teritorială se aflau bunurile la data deschiderii moştenirii şi intră în domeniul lor privat. Este considerată nescrisă orice dispoziţie testamentară care, fără a stipula transmiterea bunurilor moştenirii, urmăreşte să înlăture această regulă.
trandafir2, moderator
si de ce ar renunta cineva la mostenire?daca e singur ,nu ar avea batai de cap si probabil i-ar aduce si un mic sau mare beneficiu vanzarea acesteia.Ba nuiesc beneficiu mai mare decat Vacantarea.

Va multumesc!

[ edit : mesaje conexate ]
trandafir2, moderator
Este un drept al fiecarei persoane, de a primi sau de a nu primi ceva, drept ce reiese din texul de lege:
Articolul 1.106 - Libertatea acceptării moştenirii
Nimeni nu poate fi obligat să accepte o moştenire ce i se cuvine.

De ce ar renunta la mostenire? Din mai multe motive, insa o sa va dau doar trei exemple:
- nu exista bunuri de interes in masa succesorala;
- valoarea pasivelor este egala sau depaseste valoarea activelor din patrimoniul defunctului;
- pur si simplu, succesibilul nu vrea sa culeaga nimic de pe urma defunctului.
Desigur pot exista o multitudine de alte exemple.