Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum ajuta statul pe cei care nu au venit si nici loc ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum ajuta statul pe cei care nu au venit si nici loc unde sa stea?

Buna ziua,
Cunosc un domn, fost pensionar pe caz de boala, 56 ani, care va fi dat afara din casa in care a locuit pana acum (la concubina lui). A avut pensie de boala, dar a ajuns la gradul 2 parca si acum i-au taiat-o de tot. Cred ca are diabet, nu am intrat in detalii. Nu poate beneficia de pensie de batranete avand in vedere varsta si nici de anticipata.
Asadar nu va avea unde locui in scurt timp, iar pensia nu o mai are. El lucreaza deja, insa nu are suficienti bani ca sa isi ia o chirie.

Unde pot sa il trimit sa beneficieze de ajutor social (daca mai exista) si de o locuinta sociala cu chirie mai mica? Sau ce fel de ajutor ii poate acorda statul?

Eu nu imi permit financiar sa il ajut pe o perioada lunga de timp. Mentionez ca domnul locuieste in Timisoara.

Va multumesc anticipat pentru ajutor!

P.S. Rog moderatorul sa schimbe categoria daca nu am incadrat bine subiectul.
Detalii despre ajutorul social :
[ link extern ]