Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Transferul bunurilor imobile catre copil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Transferul bunurilor imobile catre copil

Persoana X detine un imobil (o casa + teren) si doreste transferul dreptului de proprietate catre singurul sau copilul in timpul vietii sale (fara sa mai fie nevoie de testament).
In acest caz, care este cea mai buna si cea mai ieftina metoda de transmitere a dreptului de proprietate asupra intregii proprietati (casa + teren) ?
Poate fi donatie cu rezerva uzului ori abitatiei,ori inschimbul intretinerii pe viata sau renta viagera, costurile le discutati cu notarul public unde urmeaza sa autentificati actul.
@IonorNovyde,
Cati ani are copilul?
Este iesit la pensie deja.
In acest caz, ramane valabil raspunsul dlui avocat.
In acest caz proprietar cu drepturi depline devine copilul, existand doar o clauza in plus pentru rezerva uzului ori abitatiei ori in schimbul intretinerii pe viata sau renta viagera?