Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Reziliere contract de inchiriere PF
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Reziliere contract de inchiriere PF

Buna ziua!
Am o locuinta care a fost inchiriata in perioada 01.06.2016-17.10.2016.Contractul de inchiriere a fost facut pe un an(01.06.2016-30.05.2017) si inregistrat la ANAF, tot atunci am completat si declaratia 220 conform contractului.Intre timp chiriasul a plecat mai devreme, respectiuv in 17.10.2016.La anaf am fost sa inregistrez rezilierea mai devreme a contractului , dar mi s-a spus ca trebuie doar sa depun din nou o declaratie 220 pe anul 2016 cu venitul actual , in functie de noua data de plecare.Este corect asa?Nu trebuie sa inregistrez si rezilierea? Care este termenul in acest caz?Multumesc!
Nu stie nimeni?
madalina_oprea a scris:

Buna ziua!
Am o locuinta care a fost inchiriata in perioada 01.06.2016-17.10.2016.Contractul de inchiriere a fost facut pe un an(01.06.2016-30.05.2017) si inregistrat la ANAF, tot atunci am completat si declaratia 220 conform contractului.Intre timp chiriasul a plecat mai devreme, respectiuv in 17.10.2016.La anaf am fost sa inregistrez rezilierea mai devreme a contractului , dar mi s-a spus ca trebuie doar sa depun din nou o declaratie 220 pe anul 2016 cu venitul actual , in functie de noua data de plecare.Este corect asa?Nu trebuie sa inregistrez si rezilierea? Care este termenul in acest caz?Multumesc!