avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Reziliere contract de inchiriere PF
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Reziliere contract de inchiriere PF

Buna ziua!
Am o locuinta care a fost inchiriata in perioada 01.06.2016-17.10.2016.Contractul de inchiriere a fost facut pe un an(01.06.2016-30.05.2017) si inregistrat la ANAF, tot atunci am completat si declaratia 220 conform contractului.Intre timp chiriasul a plecat mai devreme, respectiuv in 17.10.2016.La anaf am fost sa inregistrez rezilierea mai devreme a contractului , dar mi s-a spus ca trebuie doar sa depun din nou o declaratie 220 pe anul 2016 cu venitul actual , in functie de noua data de plecare.Este corect asa?Nu trebuie sa inregistrez si rezilierea? Care este termenul in acest caz?Multumesc!
Cel mai recent răspuns: madalina_oprea , utilizator 08:41, 10 Noiembrie 2016
Nu stie nimeni?
madalina_oprea a scris:

Buna ziua!
Am o locuinta care a fost inchiriata in perioada 01.06.2016-17.10.2016.Contractul de inchiriere a fost facut pe un an(01.06.2016-30.05.2017) si inregistrat la ANAF, tot atunci am completat si declaratia 220 conform contractului.Intre timp chiriasul a plecat mai devreme, respectiuv in 17.10.2016.La anaf am fost sa inregistrez rezilierea mai devreme a contractului , dar mi s-a spus ca trebuie doar sa depun din nou o declaratie 220 pe anul 2016 cu venitul actual , in functie de noua data de plecare.Este corect asa?Nu trebuie sa inregistrez si rezilierea? Care este termenul in acest caz?Multumesc!


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare af contracte de inchiriere cristian_catalin cristian_catalin Va rog, daca se poate sa ma ajutati cu urmatoarea problema. Contractele de inchirieri (bunuri personale) se inregistreaza la administratia financiara inainte ... (vezi toată discuția)
Declaratia 220 mic57 mic57 Am inchiriat un apartament in luna octombrie 2015. Am depus imediat contractul de inchirere la ANAF impreuna cu declaratia 220 pentru anul 2015. Contractul de ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract de inchiriere Camy09 Camy09 Am un contract de inchiriere la un apartament pe care il detin in calitate de propietar. Chiriasul a plecat inainte de termenul prevazut in contract, respectiv ... (vezi toată discuția)