Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 186/2016 MO partea I nr. 842/24.10.2016
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 186/2016 MO partea I nr. 842/24.10.2016

Legea este CLAR discriminatorie si este DEDICATA.
De ce nu poate fi cumpara vechimea intrerupta si pentru crestere copil, copil nascut in 1980?
Doar pentru ca cineva a gresit si a scris in cartea de munca "desfacut contract de munca in baza art 129 din CM pentru ingrijire copil"?
Serviciul a fost reluat tot in acelasi loc de munca.
Conform legislatiei actuale pot face ceva pentru a fi recunoscuta ca vechime aceasta perioada de intrerupere?
Multumesc frumos pentru raspuns

1. Potrivit Legii nr.1/1970 , in vigoare la data respectiva :

Art.9
Salariatul cu contract de muncă pe durata nedeterminată, care s-a încadrat în termen de 90 de zile de la încetarea motivului pentru care nu a mai lucrat, beneficiază de vechime neîntreruptă în aceeaşi unitate în următoarele cazuri:

În aceleaşi condiţii beneficiază de vechime neîntreruptă în aceeaşi unitate salariata care a încetat activitatea fiind gravida sau pentru a-şi creşte un copil pînă la împlinirea virstei de 7 ani.
....

art.10
Se considera ca au vechime neîntreruptă în munca următoarele categorii de salariaţi:
a) salariatul care se afla în una din situaţiile prevăzute la art. 8 şi 9;
....

Asadar, daca in 90 de zile de la incetarea CCC v-ati reincadrat in munca , atunci perioada in cauza constituie vechime neintrerupta in munca.

2. Legea 186/2016 nu se refera la vechimea in munca , ci la plata contribuţiei de asigurări sociale pentru perioadele de timp în care nu au avut calitatea de asigurat în sistemul public de pensii sau într-un sistem de asigurări sociale neintegrat acestuia.
Cornel Vasile, Consilier juridic