Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Proprietari spatii comerciale
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Proprietari spatii comerciale

Buna ziua,
Asociatia de proprietari din care fac parte se confrunta cu urmatoarea problema:
- la parterul blocului sunt spatii comerciale, ai caror proprietari nu doresc colaborarea cu Asociatia de proprietari a blocului. Nu doresc sa se identifice, nu vor sa achite nici o contributie la Asociatie, practic nu vor sa-si asume nici o obligatie fata de Asociatie.
Am incercat sa ii identificam prin solicitarea unui extras de carte funciara de la Oficiul de cadastru, dar din pacate nu am abtinut decat nume proprietarului nu si adresa.
Cum ii putem identifica? Carei autoritati ne putem adresa pentru identificarea lor. Care sunt masurile legale pe care o Asociatie de proprietari trebuie sa le intreprinda in astfel de cazuri.
Asociatie46, utilizator
Pentru identificare, la Politie. Depuneti o plangere
Sau in cazul in care au o avarie maine, va vor cauta ei pe dumneavoastra si-si vor spune in ce caltate va cauta. Ce avarie s-ar putea ivi care sa-i afecteze? Vedeti pe unde trec tevile, coloanele..., poate apa rece, apa calda, instalatia de scurgere si colectare, agentul termic, energia electrica, gazul...
Am avut un caz asemanator acum cativa ani la paerterul blocului si pentru ca nu voia sa discute cu asociatia, intr-o buna zi a inceput sa le curga ceva de la primul etaj, pe o coloana... Au dat telefoane, au rugat, au devenit ghiocei si de atunci se poatediscuta cu ei normal asa cum e firesc intre proprietarii dintr-un bloc.