avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 377 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Imposibilitate plata Leasing
Discuție deschisă în Executare silită

Imposibilitate plata Leasing

Buna ziua,
Ce voi intreba aici,are legatura cu topicul de aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
Dupa control,in imprejurarile aratate in topic, societatea X a fost practic blocata (sechestru asigurator,popriri,etc.).Si totul,in baza unei estimari si a unor "suspiciuni rezonabile" - in realitate,inspectorii au gresit,insa societatea,in acest moment trebuie sa ceara falimentul (nu a mai putut plati rate la o banca,iar acum nu mai poate achita nici leasing-ul pt. o masina).
Banca,deja a obtinut incuviintarea executarii silite - deci,o creanta certa.
Exista contestatii la toate deciziile emise de ANAF,in baza controlului si a sumelor estimate ILEGAL de ei.
Exista si un dosar penal,in baza plangerii penale a ANAF,pentru evaziune fiscala.
Dosarul penal este din 2015.Iar pana acum,nu a fost nimeni audiat !!!
Concret,se va dovedi ca ANAF,prin inspectorii sai,au gresit,insa pana atunci,societatea X va fi falimentara.
Acum,intrebarea:
Pentru masina in leasing,daca nu se mai poate plati ratele,automat va fi luata inapoi de firma de leasing.
Dar,daca s-ar gasi cineva dispus sa cesioneze contractul de leasing,cu urmarea de a cumpara masina de la firma de leasing ? In acest caz,s-ar putea interpreta ca este vorba de bancruta ?
Cum ar trebui procedat in situatia data ?
Va multumesc.

Alte discuții în legătură

Tragerea la răspundere a funcționarilor anaf Gelu222 Gelu222 În 2016 s-a încheiat un control fiscal în urma căruia ANAF a emis o Decizie de impunere prin care a suplimentat taxele pentru Impozitul pe profit și a ... (vezi toată discuția)
Executare silita Mona Zanescu Mona Zanescu Buna ziua , as dori sa primesc o informatie in legatura cu cazul meu : concret , in anul 2004 am fost asociat unic la o societate care a contractat in sistem ... (vezi toată discuția)
Am nevoie de multe sfaturi caci sunt intr-o situatie ametitoare. laura29 laura29 Povestea este lunga. In februarie 2003 m-am angajat la sc Z srl cu sediul in BV(fara activitate) si punct de lucru in PH (restaurante) ca sef ... (vezi toată discuția)