avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1009 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recrutare S.G.P. in M.Ap.N.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recrutare S.G.P. in M.Ap.N.

In data de 04.11.2016 am fost cu o cunostinta la un C.M.J. (din tara) pentru a se inscrie sa participe la sustinerea probelor pentru recrutarea ca S.G.P.
Acesta are varsta de 41 ani si acum 8 sau 9 ani a fost trecut in rezerva cu gradul de plutonier din politie.

Cei de la C.M.j. au dat un raspuns foarte scurt ca nu poate sa participe la examinare pentru aceste posturi de S.G.P. deoarece are gradul in rezerva superior.

INTREBARE:
Poate sa renunte printr-o cerere inainte sau dupa examen la acest grad si sa participe la aceste posturi de SGP?

Va multumesc anticipat.
Daca DA, va rog sa-mi faceti si o mica consiliere pentru a stii cum sa prezint lucrurile la CMJ.

Cu deosebit respect
Cel mai recent răspuns: Jeremy , utilizator 10:17, 6 Noiembrie 2016
Se poate da o declaratie prin care "să fie de acord să renunţe la gradul dobândit anterior şi deţinut ca rezervist, după angajarea în armată".

Sursa : pct.6
[ link extern ]
Va multumesc foarte mult de ajutor.
Cu respect

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor! vreau sa renunt la gradul militar in rezerva! BogdanSM BogdanSM Salutare tuturor! Am o intrebare destul de delicata pentru voi, dragi membri ai acestui forum :) Stiu ca exista foarte multi profesionisti aici, asa ca ... (vezi toată discuția)
Pensia militara pentru satisfacerea stagiului militar somon somon LEGE nr. 80 din 11 iulie 1995 privind statutul cadrelor militare Formă consolidată valabilă la data 28-08-2024 Articolul 9^1 [b]Cadrele ... (vezi toată discuția)
Recunoastere vechime studii privat vs bugetar cristiis cristiis Acum o luna am adresat o intrebare catre ANFP la care am primit un raspuns dar oarecum pe langa subiect. Incerc de mai mult timp, cu mai multe persoane ... (vezi toată discuția)