Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Impozit pe drepturile salariale si celelalte drepturi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Impozit pe drepturile salariale si celelalte drepturi obtinute in instanta

Am castigat in instanta drepturile salariale si celelalte drepturi din perioada in care am avut cim suspendat.
Cum pot obliga angajatorul sa plateasca impozitele si contributiile catre stat deoarece acesta invoca hotararea judecatoreasca in care nu sunt mentionate aceste plati.Expertiza contabila prevede clar venitul brut si venitul net.
Multumesc!
Invocati art.40 alin.2 C.mun. :

art.40
(2) Angajatorului in revin, in principal, urmatoarele obligatii:
.....
f) sa plateasca toate contributiile si impozitele aflate in sarcina sa, precum si sa retina si sa vireze contributiile si impozitele datorate de salariati, in conditiile legii;
.....

De asemenea, aveti posibilitatea sa sesizati ANAF-ul pentru neplata contributiilor.