avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1045 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Impozit pe drepturile salariale si celelalte drepturi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Impozit pe drepturile salariale si celelalte drepturi obtinute in instanta

Am castigat in instanta drepturile salariale si celelalte drepturi din perioada in care am avut cim suspendat.
Cum pot obliga angajatorul sa plateasca impozitele si contributiile catre stat deoarece acesta invoca hotararea judecatoreasca in care nu sunt mentionate aceste plati.Expertiza contabila prevede clar venitul brut si venitul net.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:08, 7 Noiembrie 2016
Invocati art.40 alin.2 C.mun. :


art.40
...
(2) Angajatorului in revin, in principal, urmatoarele obligatii:
.....
f) sa plateasca toate contributiile si impozitele aflate in sarcina sa, precum si sa retina si sa vireze contributiile si impozitele datorate de salariati, in conditiile legii;
.....

De asemenea, aveti posibilitatea sa sesizati ANAF-ul pentru neplata contributiilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajatorul mi-a retinut din drepturile salariale si contributiile pe care trebuia sa le plateasca el la stat vs99teo vs99teo Va rog sa-mi spuneti daca este legal ca angajatorul sa achite contributiile pe care trebuie sa le plateasca el la stat din drepturile mele salariale. ... (vezi toată discuția)
Unitatea de stat unde lucrez nu a platit contributiile la casa de pensii calinioana calinioana In anul 2008 in urma unui proces cu spitalul in care lucrez atat eu cat si sora mea am castigat in instanta diferenta de spor de periclitate de la 50%-asa cum ... (vezi toată discuția)
Contributii la bugetul de stat iselina iselina Buna seara, Spuneti-mi va rog ce pot face daca angajatorul nu mi-a platit contributiile la bugetul de stat de 3 ani? Vreau sa plec in alta parte si am ... (vezi toată discuția)