Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... lamurire amanare plata taxa de timbru
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

lamurire amanare plata taxa de timbru

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca exista vreo cale legala de amanare plata taxa de timbru.

Multumesc
puteti sa faceti o cerere de ajutor public judiciar conform oug 51/2008 (puteti solicita si scutire, si esalonare, etc)
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns.
Exista un termen anume in care pot depune aceasta cerere?
puteti sa o depuneti odata cu cererea de chemare in judecata/cererea reconventionala/calea de atac sau daca instanta va pune in vedere plata ei, aveti un termen de 5 zile in care o puteti face. apoi daca nu sunteti multumita de solutia instantei (spre ex. se respinge cererea de ajutor public judiciar) aveti un termen de 5 zile in care puteti ataca solutia printr-o cerere de reexaminare.
Buna ziua,
Problema esre ca cele 5 zile de cand am primit citatia prin care mi se comunica taxa de timbru. Mentionez ca in aceasta nu mi-a fost comunicata posibilitatea de a solicita acordarea ajutorului judiciar, asa cum prevede art. 33, al. (a0 din OUG 80/2013.
Intrebarea mea este daca mai pot solicita sau acest ajutor.
Multumesc
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca pot solicita un nou termen pentru plata taxei de timbru.

Multumesc