Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Lichidare cabinet medic de familie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Lichidare cabinet medic de familie

Azi m-am prezentat la medicul de familie pentru a-mi eliberarea concediu prenatal și reteta compensata pentru Fraxiparine.
Când am ajuns, aflu ca medicul și - a inchis cabinetul, in locul acestuia fiind alt medic, la care puteai opta sa aderi.
Intrebarea este, ce obligații are medicul de familie, atunci cand decide sa lichideze cabinetul, nu este normal să - și notifice din timp pacienții....?
Multumesc!
Ordin 1322/2006 privind aprobarea normelor de stabilire a criteriilor şi metodologiei de preluare a activităţii unui praxis existent

art.13
Intenţia/oferta de cesionare se poate publică în presa medicală şi nemedicală centrală şi locală sau poate fi făcută cunoscută prin orice alt mijloc de comunicare considerat oportun.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Deci nu este obligatia medicului sa anunțe lichidarea cabintului? Pur și simplu pune lacătul pe usa și pleacă, fără să aibe vreo obligatie față de pacienții afiliați?....
Din lege nu reiese asa ceva .. intrebati la Colegiul medicilor.