Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... prescriere cazier
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

prescriere cazier

Buna ziua
Daca am fost condamnat la 8 luni inchisoare cu suspendare,in cat timp se sterge aceasta pedeapsa din cazier.
Multumesc
Dupa 2 ani si 8 luni, banuiesc ca ati fost condamnat dupa C.P. 1969 la o pedeapsa la care s-a suspendat conditionat a executarea.
Daca ati fost condamnat la o pedeapsa de 8 luni cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei ( cu aplicarea art 81 c.pen din 1969), atunci termenul de incercare de 2 ani 8 luni se calculeaza de la data ramanarii definitive a hotararii de condamnare.
Apoi, daca in acest interval de timp nu savarsiti o alta infractiune si nu se pronunta revocarea suspendarii conditionate a executarii pedepsei in baza art.83 si 84 din acelasi cod, dupa expirarea termenului va interveni reabilitarea de drept a pedepsei aplicate.