avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contract
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contract

Buna ziua
daca de exemplu ultima zi lucratoare de preaviz este vineri, incetarea se face cu sambata sau cu luni?
eu stiam ca se poate face cu care se doreste


multumesc
Cel mai recent răspuns: Daliborka , utilizator 18:13, 9 Noiembrie 2016
Niciun text de lege nu se refera la sintagmele "ultima zi lucrata " sau la "ziua urmatoare ultimei zile lucrate ".

In cazul, unui c.i.m. pe durata determinata , raportul de munca inceteaza de drept la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat.
In exemplul dat de dvs., data incetarii =10.02.2017
multumesc pt raspunsul anterior:
si demisia cu acordul partilor (art 55 b ) se poate inceta si intr-o zi nelucratoare?
de exemplu daca se doreste incetarea cu 01.12.16? se poate opera ?sau tb neaparat o zi lucratoare?
Orice tip de c.i.m. poate inceta intr-o zi nelucratoare.

De exemplu, data incetarii c.i.m. = 01.12.2016 , atunci operarea si transmiterea in REVISAL se pot efectua in data de 02.12.2016
mutumesc
se poate face si operarea in revisal si in data de 29.11.16 cu specificatia ca incetarea este cu 01.12? sau este obligatoriu in 02.12?
Se poate face si in 29.11, ultima zi de transmitere fiind 02.12.

Alte discuții în legătură

Transmitere revisal -decizie desfacere cim ioanaep ioanaep Buna ziua, Intrebarea mea este: cand trebuie transmis revisalul la ITM in cazul deciziei de desfacere a contractului de munca, ultima zi in care se lucreaza ... (vezi toată discuția)
Resurse umane androneoana androneoana Am un contract de munca pe perioada determinata 15.08.2015-30.04.2016 Ultima zi de lucru este 29.04.2016. Ii fac incetare pe 30.04.2016 chiar daca pica ... (vezi toată discuția)