Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contract
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contract

Buna ziua
daca de exemplu ultima zi lucratoare de preaviz este vineri, incetarea se face cu sambata sau cu luni?
eu stiam ca se poate face cu care se doreste

multumesc
Niciun text de lege nu se refera la sintagmele "ultima zi lucrata " sau la "ziua urmatoare ultimei zile lucrate ".

In cazul, unui c.i.m. pe durata determinata , raportul de munca inceteaza de drept la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat.
In exemplul dat de dvs., data incetarii =10.02.2017
multumesc pt raspunsul anterior:
si demisia cu acordul partilor (art 55 b ) se poate inceta si intr-o zi nelucratoare?
de exemplu daca se doreste incetarea cu 01.12.16? se poate opera ?sau tb neaparat o zi lucratoare?
Orice tip de c.i.m. poate inceta intr-o zi nelucratoare.

De exemplu, data incetarii c.i.m. = 01.12.2016 , atunci operarea si transmiterea in REVISAL se pot efectua in data de 02.12.2016
mutumesc
se poate face si operarea in revisal si in data de 29.11.16 cu specificatia ca incetarea este cu 01.12? sau este obligatoriu in 02.12?
Se poate face si in 29.11, ultima zi de transmitere fiind 02.12.