Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Tinuta la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Tinuta la locul de munca

Buna ziua!
Lucrez la o firma in depozit cat si pe teren, ne-au dat uniforma (pantaloni,tricouri,vesta,bluza, sapca ), nu am contractul de munca la mine sa vad daca scrie ceva de purtarea ei, dar un coleg de-al meu a fost vazut purtand caciula (neagra) si a fost avertizat sa nu o mai poarte (este foarte frig, iar in depozit este curent). Au voie sa ne faca ceva daca purtam o caciula in conditii de iarna ..e facuta practic sa ne protejeze...Cu ce articol le pot ''da peste nas'' in caz ca imi spun ceva sau ma ameninta ca ma dau afara?
Verificati in ccm aplicabil sau in regulamentul intern ce este prevazut referitor la "tinuta la locul de munca" si care sunt consecintele nerespectarii acelei prevederi.

In situatia in care in ccm aplicabil sau in regulamentul intern este mentionat ca nepurtarea uniformei este considerata abatere disciplinara, atunci sanctiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul in cazul in care salariatul savarseste o astfel defapta sunt:
a) avertismentul scris;
b) retrogradarea din functie, cu acordarea salariului corespunzator functiei in care s-a dispus retrogradarea, pentru o durata ce nu poate depasi 60 de zile;
c) reducerea salariului de baza pe o durata de 1-3 luni cu 5-10%;
d) reducerea salariului de baza si/sau, dupa caz, si a indemnizatiei de conducere pe o perioada de 1-3 luni cu 5-10%;
e) desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.