avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Inmatriculare auto
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Inmatriculare auto

una ziua !
Am si eu un unchi dar este rezident un spania detine o masina din 2005 iar acum a achizitionat o alta masina . Cea din 2005 vrea sa o aduca in Ro sa o inmatriculeze ca sa aiba mijloc de transport cand vine .
Intrebarea mea este urmatoare fiind rezident al unei tari si avand masina pe numele tau daca vreisa o inmatriculezi aici trebuie sa plateasti acea taxa aberanta ?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:18, 11 Noiembrie 2016
Taxa priveste inmatricularea in RO.
Nu cred ca se face distinctie intre cetatean strain si cetatean roman.
Nu mai trebuie platita!
Timbrul de mediu a fost declarat ilegal de CJUE
Ultima modificare: Vineri, 11 Noiembrie 2016
AvTudor_com, utilizator
Deocamdata, daca nu vrei sa platesti, stai si te uiti la ea, ca nu ti-o inmatriculeaza fara proces.
Poate sa astepte pana anul viitor , sa vedem ce se intampla cu timbru de mediu, in ce il transforma.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea privind circulatia in romania a autovehiculelor inmatriculate in alte state ioan neicu ioan neicu Buna ziua! Un cetatean roman curezidenta in spania cu contract de munca pe termen nelimitat PROPRIETAR al unui autoturism inmatriculat in Spania,are dreptul sa ... (vezi toată discuția)
Achizitie autoturism din 2005 de pe firma es pe firma ro danap2001 danap2001 Buna ziua, firma din Spania vinde autoturism uzat din 2005 la firma din Romania platitoare de TVA. Contabila spune ca trebuie fcut contract de ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare auto craciun_silviu craciun_silviu Buna ziua, Stiti cumva cum as putea inmatricula si eu o masina fara sa mai platesc timbru de mediu(mentionez ca masina este inscrisa in RO insa nu are taxa ... (vezi toată discuția)