Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Inmatriculare auto
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Inmatriculare auto

una ziua !
Am si eu un unchi dar este rezident un spania detine o masina din 2005 iar acum a achizitionat o alta masina . Cea din 2005 vrea sa o aduca in Ro sa o inmatriculeze ca sa aiba mijloc de transport cand vine .
Intrebarea mea este urmatoare fiind rezident al unei tari si avand masina pe numele tau daca vreisa o inmatriculezi aici trebuie sa plateasti acea taxa aberanta ?
Taxa priveste inmatricularea in RO.
Nu cred ca se face distinctie intre cetatean strain si cetatean roman.
Nu mai trebuie platita!
Timbrul de mediu a fost declarat ilegal de CJUE
AvTudor_com, utilizator
Deocamdata, daca nu vrei sa platesti, stai si te uiti la ea, ca nu ti-o inmatriculeaza fara proces.
Poate sa astepte pana anul viitor , sa vedem ce se intampla cu timbru de mediu, in ce il transforma.