Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA achizitie autoturism din 2005 de pe firma ES pe firma ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

achizitie autoturism din 2005 de pe firma ES pe firma RO

Buna ziua,

firma din Spania vinde autoturism uzat din 2005 la firma din Romania platitoare de TVA.
Contabila spune ca trebuie fcut contract de vanzare-cumparare,
functionara de la firma de inmatriculari care se ocupa de inmatricularea masinii pe firma romaneasca spune ca e suficient dovada achizitiei numai cu factura fiscala de pe firma ES pe firma RO
Intreb daca e nevoie de contract de vanzare cumparare ptr ca administratorul firmei romanesti este cetatean spaniol si orice act facut in RO trebuie mers la notar si totdeauna asista un interpret sau traducator.
Daca firma din RO e nou infiintata trebuie scos un certificat fiscal cum ca firma nu are datorii la stat ?
La politie si finante in momentul in care se inmatriculeaza masina trebuie prezentat un certificat TVA conform OG 125/2012, deducerea a 50%
deci pe factura se poate trece orice suma ?
Care sunt pasii care trebuie urmati la finante, o data inmatriculata masina pentru deducerea TVA-ului ?
Va multumesc
am sunat la directia finante la departamentul metodologie si ei mi-au indicat ordinul 3419/2009 in care apar cerintele pentru deducere TVA
una din ele este dovada transportului auto care in este CMR sau carnet TIR
in cazul acesta administratorul este cetatean strain care a adus masina din ES in RO
nu are alti angajati firma si el este administrator deci nu poate face ordin de deplasare in romaneste
ce m-au sfatuit cei din departamentul de metodologie(ptr. ca acest caz nu apare in ordin) este sa isi faca administratorul o foaie in romaneste cum ca s-a deplasat pana in Spania si stampila la plecare si stampila la sosire
aveti alta sugestie?
Cu ordin de deplasare pe care sa fie aplicata stampila unitatii din Spania cu data plecarii de acolo si stampila dvs cu data sosirii in Romania.
Nu va trebuie contract. Este suficienta factura.
Succes!
vanzare intracomunitara de masina firma ES la firma RO
Firma din ES vrea sa faca factura masinii cu TVA si sa si-l deduca in ES- in acest caz nu mai are loc taxarea inversa?
in acest caz firma din RO ii revine vreo obligatie in legatura cu TVA-ul ?
trebuie depus certificatul de TVA la finante?
trebuie depus formular 301 la Finante ptr decont specialde TVA?
cum ramane cu cei 50% deducere din taxa TVA- se aplica in acest caz?

Va multumesc