Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cotizare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cotizare pensie

Sunt angajata a doua societati cu contract de munca partial, respectiv 6 ore si 4 ore pe zi. Acest lucru poate afecta intr-un fel stagiul de cotizare la pensie? Am aceleasi drepturi ca un angajat cu norma intreaga de 8 ore pe zi avand in vedere ca eu cumulat lucrez 10 ore pe zi? multumesc anticipat
Nu influienteaza stagiul de cotizare.
Influienteaza cuantumul pensiei.
Aveti aceleasi drepturi ca si un angajat cu norma intreaga. In Codul muncii avem:

Art. 106. [egalitatea de tratament]
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.
(2) Drepturile salariale se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.