Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Releveul unui apartament cu modificari interioare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Releveul unui apartament cu modificari interioare

Buna ziua,

Sunt pe cale de a achiziona un apartament care are efectuate modificari interioare cu autorizatie de constructie. Toate modificarile apar si pe releveul apartamentului. Acest lucru inseamna ca ele au fost intabulate si ca totul este in regula a cadastru?

Cu toate acestea cei de la banca au cerut o expertiza tehnica intocmita de un expert MLPAT, care atesta starea constructiei (daca structura de rezistenta a constructiei a fost afectata sau nu de modificarile interioare efectuate). Care ar putea sa fie motivul pentru care se solicita acest lucru? Precizez ca expertiza s-a solicitat in urma evaluarii apartamentului.

Multumesc
Banca a solicitat expertiza tehnica ca si document necesar la dosar si pentru verificarea daca corespund scriptele=cadastru cu situatia reala
Intotdeauna cand se tranzactioneaza bunuri imobile prin credite bancare,bunuri care prezinta interventii la compartimentarea interioara cu modificari de pereti interiori,banca solicita expertiza tehnica
Daca modificarile din apartament nu sunt consemnate la ocpi,banca respinge dosarul
Avand in vedere ca toate aceste modificari apar in releveul apartamentului, inseamna ca sunt consemnate si la OCPI? Sau cum pot sa stiu daca sunt trecute la cadastru?