Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Disjungere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Disjungere

Sunt inculpat intr.un dosar in care pe fond judecatorul s.a abtinut cu privire la judecarea exceptiilor de neconstitutionalitate deoarece le respinsese in camera preliminara si incheierea i.a fost desfiintata si s.a dat rejudecare.
Pana aici totul bine dar a dispus disjungere doar pt exceptiile de neconstitutionalitate formand un nou dosar pe care l.a trimis la un alt complet ramanand sa judece in continuare fondul.
Este aceasta disjungere legala?
Oare judecatorul fondului nu este incompatibil cu toata cauza?
Cum poate un alt judecator sa se pronunte pe exceptii fara sa faca legatura cu fondul?
Ce este de facut?
Este corecta maniera in care a procedat judecatorul in ceea ce priveste disjungerea si trimiterea spere competenta solutionare a exceptiilor de catre un alt judecator.
Disjungerea in Codul de Procedura Penala se poate face doar cu privire la infractiuni sau persoane.
Este procedeul invers conexarii
In penal o cauza disjunsa nu se poate judeca prin raportare la o alta cauza si atunci cum poate completul sa solutioneze admisibilitatea unei exceptii fara a se raporta la dosarul din care s.a disjuns.
procedural vorbind un complet penal poate judeca doar o cauza penala.
Pentru a se dezinvesti de o cauza un complet poate emite doar o hotarare.
Hotararea nu poate privi o exceptie de neconstitutionalitate.
Deci exista un dosar penal nr... la un complet penal dar nu priveste nicio infractiune si nicio persoana.
Disjungerea in ce baza legala s.a dispus. In niciun caz conform CPP
Poate cineva sa.mi dea un raspuns detaliat si argumentat? Chiar as avea nevoie