Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Viza de legalitate
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Viza de legalitate

vreau sa cunosc daca, in contextul noii legislatii privind achizitiile publice, hg.365/2016 si lg.98/2016, mai este necesara viza compartimenului juridic pe strategia de contractare, notele justificative, contracte, anuntul de participare?
in hg.925/2006 este reglementata situatia avizarii notei justificative de exemplu, de catre directia juridica a AC.
Conform prevederilor legislatiei in vigoare, strategia de contractare inlocuieste notele justificative din vechea legislatie.
Ca urmare, strategia de contractare ar trebui semnata si de catre jurist ca si contractul, ce este un document juridic incheiat cu acordul partilor.