avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1323 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prenatal si indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prenatal si indemnizatie

Buna ziua ma numesc angela si am 31, de ani.. Cu referire la prenatal eu am lucrat 10 ani intr-o fabrica si mi- am bagat lichidarea in 01,09.2016. Timp de 2 luni nu am mai lucrat dar am cotizat la stat si in 14,10.2016 m-am angajat la alt loc de munca. Dar cu durata determinata de 3 luni si eu sunt insarcinata in 8 sapt... Intrebarea mea este o sa pot beneficia de indemnizatie si de prenatal daca nu imi vor mai prelungi contractul dupa 3 luni?? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: angwllica , utilizator 18:48, 14 Noiembrie 2016
Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

OUG nr.111/2010:
Art. 2

(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară.
......

Care este data prezumata a nasterii?
Dupa cum am calculat an trebui sa nasc la mijlocul lui iunie si eu am contract determinat pana pe 1, februarie doar si vreau sa stiu daca e posibil sa beneficiez
Perioada eligibila ar fi iulie 2015 - iunie 2017.

Din ce ati postat dvs. in mesajul initial reiese ca veti beneficia de indemnizatia pentru CCC, chiar daca nu se va decide prelungirea duratei c.i.m.
Da asa este in perioada asta voi naste.. VA multumesc pentru ajutor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract perioada determinata Florentina92 Florentina92 Buna seara!Am contract pe perioada determinata si imi expira pe 31 octombrie.In concediul prenatal trebuie sa intru din 5 noiembrie.Mi s a spus ca imi vor ... (vezi toată discuția)
Maternitate Elena Bruno Elena Bruno Buna ziua, sunt insarcinata, termenul nasterii este pe 20 iunie. In 2015 am fost angajata din 23.03.2015 pana pe 17.04.2015 apoi la o alta firma din 25.08.2016 ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil Lps ped Lps ped Buna ziua! Va prezint situatia urmatoare: Am lucrat, dupa cum urmeaza: 15 sept. 2015-15 iun. 2016 15 sept. 2016 -16 iun. 2017 Acum voi avea contract tot ... (vezi toată discuția)