Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Publicare informatii emise de primarie
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Publicare informatii emise de primarie

Buna ziua! Am o agentie de publicitate si realizez o publicatie care contine diferite informatii, ofertele unor firme, date de contact. As vrea sa public si unele informatii emise de primaria orasului unde apare publicatia. Intrebarea mea este daca am nevoie de un acord din partea primariei sau este suficient sa preiau acele informatii de pe site-ul oficial al primariei si sa precizez sursa, data accesarii etc.? Va multumesc!
Normal fiind informatii facute publice prin site-ul autoritatii ,ar fi suficient precizarea sursei.
Pe de alta parte avand in vedere multitudinea de informatii,probate sau nu,este de preferat ,pentru indepartarea unor eventuale situatii neplacute cauzate de preluarea de date mai mult sau mai putin reale,este de preferat sa detineti un acord in forma scrisa ,care sa va exonereze de eventuale consecinte ca urmare a mentionarii de date preluate de pe site-ul primarie.O informare prealabila nu poate dauna,mai mult va puteti convinge de interesul,profesionalismul reprezentantilor primariei.
va multumesc!