Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... La ce foloseste stagiatura unui avocat admis in barou?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

La ce foloseste stagiatura unui avocat admis in barou?

la ce foloseste stagiatura unui avocat admis in barou? Am auzit ca avocatii admisi in barou tot trebuie sa fie stagiari. Este obligatoriu si de ce anume?
Nu toti avocatii admisi in barou sunt stagiari ci numai cei care nu au cel putin 5 ani vechime in functii juridice.
Stagiatura este obligatorie si este si necesara pentru un avocat tanar care sa vada cum se desfasoara activitatea in instante, partea practica a dreptului.
Si daca nu te ia nimeni stagiar (pentru ca n-ai bani sa le dai sa te ia)?

P.S. Eu spre exemplu a trebuit sa ma reprezint singur fiindca avocatul din oficiu a fost atat de prost incat a zis "las apararea judecatorului", deci ce s-a intamplat aici? :)

Ideea e mie la ce mi-ar trebui stagiatura daca stiu sa ma reprezint in instanta (spre diferenta de astfel de "maestri")
eusaisapte, utilizator
Buna ziua! Informatii interesante despre stagiul in profesia de avocat gasiti aici: [ link extern ] .