avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 265 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... La ce foloseste stagiatura unui avocat admis in barou?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

La ce foloseste stagiatura unui avocat admis in barou?

la ce foloseste stagiatura unui avocat admis in barou? Am auzit ca avocatii admisi in barou tot trebuie sa fie stagiari. Este obligatoriu si de ce anume?
Cel mai recent răspuns: Avocat Tudor Duca, Iasi , Avocat 13:22, 8 Decembrie 2016
Nu toti avocatii admisi in barou sunt stagiari ci numai cei care nu au cel putin 5 ani vechime in functii juridice.
Stagiatura este obligatorie si este si necesara pentru un avocat tanar care sa vada cum se desfasoara activitatea in instante, partea practica a dreptului.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Si daca nu te ia nimeni stagiar (pentru ca n-ai bani sa le dai sa te ia)?

P.S. Eu spre exemplu a trebuit sa ma reprezint singur fiindca avocatul din oficiu a fost atat de prost incat a zis "las apararea judecatorului", deci ce s-a intamplat aici? :)

Ideea e mie la ce mi-ar trebui stagiatura daca stiu sa ma reprezint in instanta (spre diferenta de astfel de "maestri")
Ultima modificare: Marți, 15 Noiembrie 2016
eusaisapte, utilizator
Buna ziua! Informatii interesante despre stagiul in profesia de avocat gasiti aici: [ link extern ] .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La drept dan_porcaru dan_porcaru Tot am auzit pe unul sau pe altul ca dupa ce termini Facultatea de Drept (si trebuie sa stai pe langa un avocat) trebuie sa-i dai acestuia 15.000-20.000 de ... (vezi toată discuția)
Cum intru in avocatura? BogdanLupu BogdanLupu Buna ziua, am si eu nevoie de parerea sincera a voastra. Pe scurt, intentionez sa intru in avocatura. Locuiesc in provincie. Anul acesta imi dau licenta, as ... (vezi toată discuția)
Cat esti avocat stagiar................ OANA GORAN OANA GORAN pe perioada de stagiatura priesti bani?? din dosarele pe care ti le da maestrul sau din ce traiesti?? (vezi toată discuția)