Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Debitorul, prin poprire în baza unei hotărâri judecătoresti, ar achita datoria in 7 ani. Am înteles că executarea silită se prescrie în 3 ani.Din momentul introducerii executării silite termenul de prescripţie se anulează?

Buna ziua,
Nu se anuleaza termenul de prescriptie.
Incepand executarea silita si efectuandu-se cate o poprire in fiecare luna, timp de 7 ani (daca atat este necesar pentru recuperarea datoriei integral), executarea silita nu se prescrie, fiind intrerupt termenul de prescriptie, prin efectuarea in permanenta de acte de executare.
Multumesc pentru raspuns!
...prin "efectuarea în permanenţă de acte de executare" ce să înţeleg, câte acte trebuie efectuate? Probabil de fiecare dată, înainte de împlinirea a 3 ani!
Reținerea lunară din poprire este un act de executare. După fiecare sumă reținută, începe să curgă un nou termen de 3 ani.