Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Referitor la HG 767/2016
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Referitor la HG 767/2016

Buna ziua!
Am citit acum HG 767/2016 care modifica 1425 prin scurtarea timpului de instruire de la 8 h la 1 ora.
Intrebarea mea este, instruirea periodica la cat timp se va face?
De exemplu eu fac instruirea personalului de executie la 3 luni acum. Incepand de acum pot sa fac la 6 luni sau un an?
Va multumesc anticipat pentru raspuns si va doresc o zi placuta
Nu ati citit cu atentie actul normativ.
-art.96 al.(2) (modificat) prevede: "Intervalul intre 2 instruiri periodice si periodicitatea instruirilor va fi stabilita prin programul de instruire prevazut la art. 15 al.(1) pct.8 in functie de caracteristicile locului de munca si/ sau postului de lucru.
Daca pana acum faceati instruirea periodica la 3 luni, nu vad care ar fi motivul sa faceti instruirea la 6 luni, in conditiile in care mai nou instruirile se fac pentru minim 1 ora. Poate ar fi util sa reganditi programul de instruire si sa faceti chiar lunar instruirea periodica, tocmai in ideea ca aceasta instruire va dura minim 1 ora si nu cel putin 8 ore.
Masura legislativa de a impune o instruire de minim 1 ora este introdusa pentru constientizarea angajatorlor si pentru adaptarea instruirilor la riscurile existente la locurile de munca/ posturile de lucru/ pentru anumite meserii periculoase, nu pentru a se renunta la instruiri (cum din pacate, s-a perceput) sau ca toate instruirile sa se faca in timp de 1 ora.