Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Fișă aptitudini
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Fișă aptitudini

Dacă vreau să fac voluntariat pentru Ambulanță trebuie neapărat fișa aceasta de aptitudini?
Îmi cere să fac analizele HIV, HVB, HVC, sunt foarte scumpe.
:D
HG nr.355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor mentioneaza intomirea, semnarea, parafarea si semnarea de catre medicul specialist de medicina muncii a fisei de aptitudine in munca in vederea angajarii.
Fisa de aptitudine se intocmeste in baza fisei cu riscurile profesionale existente la locul de munca/ postul de lucru, intocmita de catre angajator cu care lucratorul se prezinta la medic in vedere examinarii medicale pentru angajare.
Examinarile medicale in vederea angajarii se platesc de catre angajator, nu de catre viitorul angajat.
Dvs. doriti sa prestati activitate de voluntariat, caz in care pentru a putea desfasura activitatea la ambulanta sunteti asimilat lucratorilor. Vi se intocmeste un contract de voluntariat prevazut in legea voluntariatului nu un contract individual de munca prevazut in Codul muncii. In acest caz este nevoie de fisa de aptitudine a viitorului voluntar, iar analizele medicale/ examinarea medicala trebuie platite de catre angajatorul care doreste sa beneficieze de serviciile dvs. de voluntariat.