Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Prescriptie datorie
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Prescriptie datorie

Am si eu o datorie catre S.C. EASY ASSET MANAGEMENT IFN S.A in valoare de 2164.79 lei am facut imprumut in data de 03.01.2013 ultima plata am facut o in mai anul 2013 de atunci nu am mai platit si azi mi a venit in posta o exwcutare silita de la judecatoria Galati.din data de 30 .09 .2016 mai este valabila datoria? S a prescris ce as putea face in aceste conditii?
Există un termen de prescripție (cred că 3 ani), DAR prescripția nu operează din oficiu ci doar pe cale de excepție.

Adică, dacă vă cheamă în instanță, dvs. trebuie să ridicați excepția prescripției în întâmpinare sau la prima înfățișare. Ulterior nu mai puteți face uz de ea.