Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar penal denunt nesemnat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar penal denunt nesemnat

Se poate constitui un dosar penal daca plangerea/denuntul nu este semnata si datata? Daca totusi s-a intamplat, cui ma adresez? Ce pot face?
Plangerile anonime nu se iau de obicei in considerare, dar organele de cercetare penala pot cerceta din proprie initiativa anumite fapte care le-au fost aduse la cunostinta (se auto-sesizeaza). In acest caz nu marturia anonimului conteaza, ci rezultatul cercetarii penale efectuate.
Sesizarile nu su fost anonime. Procurorii nu s-au sesizat din oficiu. Problema e ca eu am depus anumite sesizari, dar acele sesisari semnate si datate nu se mai regasesc la dosar. Au fost inlocuite cu altele nesemate si nedatate. In aceasta situatie ce fac? Cui ma adresez? Daca se putea constitui dosare in lipsa semnaturii mele in speta prezentata?