Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Solicitari Cheltuieli de judecata dupa proces
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Solicitari Cheltuieli de judecata dupa proces

Impotriva unei persoane fizice s-a depus un denunt de luare de mit in 2015. Fapta s-a clasat de catre procuror si prim-procuror, pe motiv ca nu a existat, dar denuntatorul a inaintat in instanta plangere impotriva solutiei procurilor, finalizata cu hotararea instantei tot ca fapta nu exista.
Persoana denuntata a fost reprezentata in instanta de un avocat caruia i-a achitat un onorariu, dar la momentul procesului nu a solicitat plata cheltuielilor de judecata, respectiv a onorariului de avocat achitat.
Avand in vedere ca aceste fapte s-au intamplat in luna oct.2015, se mai pot cere aceste cheltuieli pe cale separata?Multumesc
Da, se pot solicita in interiorul termenului de prescriptie