Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare imobil cu procura
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare imobil cu procura

buna ziua! in urma cu 3 ani am trecut proprietatea mea pe mama mea intrucat am avut un credit restant si mi-a fost frica sa nu ma execute silit sa-mi ia casa.
Acum eu as vrea sa o vand casa de la Constanta insa mama locuieste la sibiu si are 81 ani.
daca fac o procura de imputernicire credeti ca viitorul proprietar are motive sa se indoieasca de valabilitatea actului?
este un act sigur pentru el sau poate fi contestat?
va multumesc mult pentru un raspuns

cu deosebita stima,
Sabina Luca
Mama poate merge la notar in Sibiu sa va faca o procura speciala pentru vanzarea casei din Constanta, dandu-va atat dreptul sa o vindeti (incluzand toate operatiunile aferente) cat si sa stabiliti pretul si sa incasati acest pret. Aceste lucruri vor fi mentionate clar si fara echivoc in procura care, repet, trebuie facuta la notar. Astfel, totul va fi in regula.
Va multumesc frumos pentru raspuns.