Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reintegrare in munca urmare unei sentinte a instantei ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reintegrare in munca urmare unei sentinte a instantei de fond.

Urmare unei sentinte civile emisa de instanta de fond am castigat procesul. Instanta a dispus reintegrarea si plata drepturilor salariale.
Intrebarile sunt:
1.Am dreptul sa efectuez fizic zilele de CO neefectuate pentru anul 2015 si 2016 cat am fost lipsit?Mentionez ca trebuie sa efectuez 56 de zile de CO pe anii 2015 si 2016 si reintegrarea va avea loc cu data de 25.11.2016 in cel mai bun caz.Intru cu zilele in anul 2017.
2.Angajatorul trebuie sa emita o decizie pentru reangajare pe postul detinut anterior sau nu?
3.Trebuie sa efectuez instructajul de Protectia muncii sau nu?
sviasu, utilizator
1. Aveti dreptul la efectuarea zilelor de CO pentru anul2015 si 2016.
In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual. (art.146 alin.2 C.mun.)

2. In baza hotarari judecatoresti , se va emite o decizie de reintegrare pe postul detinut anterior concedierii.

3. Veti face instruirea în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă.